Dijital Sinema

ileMesut Kagan Yıldıran

Dijital Sinema

Selüloit Sinema

Eski bir söylem olan, günümüzde kullanımı devam eden “film izleme” eylemi, teknik gereği ancak sinemada edimlenebilinecek bir sosyal olanaktır. Öyle ki “film” diyerek atıfta bulunulan şey aslında film şerididir. İlk kameralar görüntüyü bu film şeridi yani selüloitin üzerine kaydediyordu. Sinemada gösterim cihazları da bu film şeritlerini ekrana mekanik olarak ve doğrudan yansıtıyordu. Böylelikle sinema salonuna gitmiş olan bir seyirci, kelimenin tam anlamıyla, film seyretmiş oluyordu. Örneğin, en gelişmiş film şeridi olan IMAX selüloiti hala bazı sinemalarda gösterilmektedir. Selüloit haricindeki bütün versiyonlar ise Amerikalıların verdiği isimle Movie’dir.

Dijital Sinema

Elbette sanat sineması, sinema dünyasının küçük bir bölümünü kapsıyor. Geri kalan filmler, diziler, belgeseller, videolar vs. bir meta olarak; yapımcıları tarafından kâr amacı güdülerek üretiliyor ve satışa sunuluyor. Marketing ağını geliştirmek isteyen bu yapımcılar, teknolojik gelişmelerinde elvermesiyle, sinema salonlarının kısıtlamasından kurtulmak ve sinema salonuna gitmeyi tercih etmeyen asosyal tüketicilere de ürünlerini ulaştırmak istediler. Bu yöntem bizi dijital sinemaya götürdü. Sinema salonu, videokasetler, VCD, DVD, Blue-ray, TV ve nihayetinde Netflix, dijital sinema öncesi yolculuğun kilometre taşlarıdır.

Sinemanın Bir Meta Olarak Dijital Pazarda Satışa Sunulması

Bu düşünce ve gelişmelerin ilk ürünü videokasetlerdi. Analog olarak üretilen filmler videokasetlerle piyasaya sürüldü ve video kiralama dönemi başladı. Selüloit filmden dijital filme geçmeden önce piyasaya sürülen bu analog filmler ve bu filmlerin sunulduğu videokasetler genişleyen marketin ilk ürünleri olarak tüketicilerin karşısına çıktı. Analog filmlerin hemen ardından gelen teknolojik devrimle de “filmler” artık dijital sıfır birlerle VCD, DVD ve Blue-Ray aygıtlara aktarıldı. Bununla birlikte marketing ağı genişledi ve filmler gösterimden sonra da satışa çıkarıldı. Dijital alanda gelinen son nokta ise Netflix’di. Netflix evinde, yolculuk esnasında, işyerinde, kısacası kullanıcıların zahmetsiz ulaşabileceği her yerde, onlara film ulaştırabilmeyi başardı. Böylece filmler tamamen dijital pazarda satışa sunulmaya başlandı. 

İnternetin Yaygınlaşmasıyla Birlikte Movielerin Online Satışa Çıkma Yolculuğu

İster videokaset, ister VCD, DVD, Blue-ray, ister özel TV film kanallarından film satın alınsın. Her durumda gösterici cihazlara ve bir TV’ye ihtiyaç vardır. Bu kısıtlama, bir meta olarak üretilen movielerin dijital pazara açılmasının yolunu açtı. Netflix gibi platformlar istediğiniz cihazdan online bağlanarak “film” izleme olanağını kullanıcılarına sundu. Movielerin online satışa çıkma yolculuğunu Marketing-easly accessible-frofit (pazarlama-kolay ulaşılabilirlik-kâr) üçgeninden değerlendirirsek bu girişimin yapımcılar ve yayıncılar açısından son derece yararlı olduğu görünüyor. Sanatseverlere ise “Dijitalleşme sinema sanatını öldürdü mü?” sorunsalını tartışmak kalıyor.

Yazar hakkında

Mesut Kagan Yıldıran administrator

19 Ocak 1990 yılında İstanbul'da doğdu. Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun oldu. Kariyeri 2011 yılında çalıştığı Star TV İç Yapımlar’da başladı. Devam eden yıllarda sektörde önemli kişiler ve çeşitli kurumların düzenlediği atölyelerde yazarlık ve sinema üzerine eğitimler aldı. 2013-2017 yılları arasında senaryolarını kendi yazdığı kısa film ve videolarını üretti. Bu projeleri kendi Youtube kanalında yayınlamaktadır. Ayrıca çeşitli projelerin kurgusunu ve görüntü yönetmenliğini yaptı. sinegazete.net, dijitalista.com gibi çevrimiçi platformlarda makaleleri yayımladı. Çeşitli kurumlarda metin yazarı, içerik yazarı ve uzman yazar pozisyonlarında çalıştı. İlk romanı olan “Çorak Topraklar Altında, Kitap I” Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’ta yayıma hazırlanmaktadır. Yazar şu sıralar ikinci romanı olan “Cennetten Çok Uzakta” üzerinde çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.