Dijital Pazarlama Terimleri

ileElif Yıldıran Aladağ

Dijital Pazarlama Terimleri

Dijital Pazarlama yolunda ilerlemek istiyorsanız ilk olarak Dijital Pazarlama Terimlerine aşina olmaya çalışmalısınız. Bu yazımızda belli başlı dijital pazarlama terimlerini anlatacağız.

PPC (Pay Per Click) : PPC, tıklama başına ödeme anlamına gelmektedir. Bu şekilde bir ücretlendirme türü uyguladığınızda reklamlar tıklandığında para ödeniyor.

CRM, müşterilerinizle alakalı verilerin toplandığı programlardır. Bu programlarla birlikte müşterilerinizle ilgili her şeyi planlı şekilde yürütürsünüz.

Frequency Capping : Bu terimin Türkçe karşılığı “gösterim sıklığı“dır. Bir reklamın kullanıcıya ne kadar sıklıkla gösterildiğini ifade eder.

CPV (Cost Per View) : YouTube gibi mecralardaki bir videonun izlenme maliyetini ifade ediyor.

Conversion Rate : Conversion Rate‘in Türkçe karşılığı “dönüşüm oranı“dır. Site ziyaretçilerinin belirlediğiniz hedeflere ulaşıp ulaşmadığını gösteren metriktir. Belirlediğiniz stratejilerin hedefe ne kadar ulaştığını görmeniz nedeniyle oldukça önemli bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

CTR (Conversion/Click Through Rate): Türkçesi “tıklama oranı“dır. Bir kullanıcı bir reklamı tıkladığında reklamı görüntüleyen kullanıcılara oranı belirlenir.

ROAS: Yayınlanan reklamların getirisini ortaya koyan metriklerden biri ROAS’tır.

Hashtag: Hashtag anahtar kelimelerin başına # koyarak kullanmayı ifade ediyor. Bu şekilde hashtaglere tıklanarak konuyla ilgili paylaşımlara ulaşılması olanağını sunuyor.

SEO: Seo ile ilgili merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz. http://dijitalista.com/?s=SEO

UX (Kullanıcı Deneyimi): Sitenize gelen müşterilerin sitenizde gezinirken en iyi şekilde memnuniyet duyması için yapılan çalışmalardır.

UI ( Kullanıcı Arayüz Tasarımı): Bir uygulama ya da sitenin kullanım deneyimidir. Ziyaretçilerin rahat kullanabileceği arayüzler tasarlanmalıdır.

Viral İçerik: Paylaşılarak oldukça popüler hale gelen içerikleri anlatmak için kullanılan bir kavram.

Google Ads: Arama sayfasına reklam yerleştirmeye yarayan reklam hizmeti. Google tarafından hizmet veriliyor.

SEM (Search Engine Marketing): Arama motorlarında ücretli şekilde çıkmanızı sağlayan Türkçesi Arama Motoru Pazarlaması olan kavram. Google Ads bunlardan biri olma özelliğiyle karşımıza çıkıyor.

Yazar hakkında

Elif Yıldıran Aladağ administrator

Dijital Pazarlama ve Reklam Uzmanıdır. Spesifik olarak Sosyal Medya Yönetimi, Nöro Marketing, İçerik Üretimi, Dijital Markalaşma İle ilgileniyor. İşi dışında amatör fotoğrafçıdır. Kendi alanında ve tarih, felsefe konulu kitaplar okumayı sever.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.