Dijital Ölçümleme Nedir?

ileElif Yıldıran Aladağ

Dijital Ölçümleme Nedir?

Dijital ölçümleme nedir? Pazarlamacılar dijital ölçümleme nasıl yapmaktadırlar?

    Dijital Ölçümleme çıkış noktası itibariyle reklam verenlerin reklamlarının kullanıcıya doğru şekilde ulaştığı ile iligili endişelerinden doğuyor.  Daha sonra büyük bir iş kolu haline geliyor. Dijital ölçümleme, dijital dünyada pazarlama etkinliklerinizi çeşitli araçlarla ölçmeyi sağlayan ve bu doğrultuda şirketlerin daha iyi bir pazarlama stratejisi geliştirmesine yarayan analizler sunar. 

   Dijital ölçümlemeyle siteye gelen trafik, ziyaretçi hareketleri, sitenin performansı ölçülür ve ayrıca ziyaretçi profili çıkartılır. Bu açıdan bakıldığında pazarlama etkinlikleriniz, seri bir şekilde ve nokta atışlı analizlerle size geri bildirim olarak dönecektir. 

    Dijital ölçümleme birkaç farklı yöntemle yapılabilir.

1- Sosyal Medya Ölçümlemesi

   Sosyal medya sitelerinde her geçen güç ziyaretçi artıyor. Kullanıcılar iş bulmaktan sosyalleşmeye kadar her anlamda bu mecraları kullanmaya devam ediyor. Bu kadar çok kullanıcısı olan ve ölçümlenmeye müsait bir platform çok farklı açılardan işe yaramaktadır. Gerek stratejiler oluşturmak gerek müşteri profilini tanıma gerekse kampanyalarda kullanılmaktadır. Birkaç sosyal medya ölçümlenme yöntemi vardır. Bunlardan en yaygın olanı Google Analytics en yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sitede tıklanma, geri bildirim ve gezinme ölçümleri yapma imkanı sunar. Google Analytics ile reklam kampanyaları, bütçe, ziyaretçilere iyi hizmet ve site içerikleri konusunda analiz yapılabilir. Bir diğer araç Omniture (Adobe Marketing Cloud)  ise, Facebook, Twitter gibi uygulamalarla ortaklık yapmış online pazarlama ve web analiz aracıdır. Facebook reklam etkinliklerini rahat bir şekilde kontrol etmeyi sağlar. Sosyal medya hesaplarının tek bir kanaldan yönetilmesini sağlayan bunun yanında birçok faydası olan bir araçtır. Klout ise, özellikle Twitter için kullanılır. Viralheat, kullanıcı tepkilerini ölçmek için kullanılmaktadır. Twetreach yine Twitter için kullanılan bir araçtır. Sensekit anahtar kelimeler açısından önemli bir açatır. Somera Türkiye’de kurulan ölçme, analiz ve araştırma hizmeti sunan bir şirkettir. BoomSonar ise yine Türkiye’de kurulan bir şirkettir. Web siteleriyle ilgili çeşitli istatistikler elde etmeye yarar.

2- Doğal Reklam Ölçümlemeleri

    Doğal Reklam ( Native Adversiting) markaların blog yazısı, video, fotoğraf gibi içeriklerle bir ücret karşılığında oluşturduğu reklamları ifade etmektedir. Bu türde önemli olan şey reklam olduğu gerçeğini müşterilere hissettirmemektir. Doğal reklam ölçümlemesi için iki yöntem vardır. Marka Sayfasında Geçirilen Zaman tıklamaları doğru ve derin bir şekilde incelemeye çalışmaktadır. Sitede geçirilen zamanı, ziyaretçilerin siteden çıkma oranı gibi birçok önemli noktada ölçümlemeler yapılmaktadır. Bir diğer yöntem ise, Reklamın Sağladığı Geri Dönüşüm’dür. Siteye gelen bir ziyaretçi her zaman satışla sonuçlanmaz. Bu durumda bir e-posta bırakması yada üye olması sağlanırsa bu kişilere sonrasında kampanya içerikleriyle ilgili bilgiler iletilebilir. 

3- İçerik Pazarlama Ölçümlemeleri

   Bu araçların yanı sıra içerik üretip sosyal medya optimizasyonu ve etkileşimi sağlanmaktadır. İçerik pazarlama ölçümlemesi her zaman kesin sonuçlar vermeyebileceği için bazı önemli yöntemler kullanılmaktadır. Tüketiciyi Elde Tutma Metrikleri ile ziyaretçinin algısını canlı tutmuş olma durumu incelenir. İçerikler sosyal medyada ne kadar paylaşılmış ya da ne kadar dikkat çekmiş bu gibi bilgileri edinerek bu doğrultuda stratejiler belirlenebilir. Paylaşım Metrikleri içeriklerin kim tarafından ne zaman ve nasıl paylaşıldığıyla ilgili bilgileri öğrenmemizi sağlar. Etkileşim Metrikleri,  ziyaretçilerin sosyal mecralardaki yorum veya beğenirlerine bakarak içerik pazarlamasının doğru şekilde oluşturulduğu ile ilgili bilgiler edinmemizi sağlar. Potansiyel Müşteri Oluşturma Metrikleri,  sosyal mecralardaki takipçi ya da beğeni artışı, internet sitesindeki ziyaretçi artışı gözlemlenir ve dijital pazarlama stratejileri oluşturmaya fayda sağlar. Satış Metrikleri ise,  içerik pazarlamasının satış, kar gibi etkilerini ölçer. Üretim Metrikleri , Günlük, haftalık, aylık olacak şekilde içerikleri ölmeye yarar. Maliyet Metrikleri ise, içerik yatırımı kar oluşturuyorsa doğru bir içerik pazarlaması uygulanıyor demektir diyebiliriz. Bu noktada bize bilgi veren bir metriktir. 

4- Dijital Kampanya Ölçümlemeleri 

  Reklam bütçelerinin özellike dijital dünyaya meylettiğini düşünürsek, bu kampanyaların müşterilere ulaşıp ulaşmadığı mutlaka ölçülmelidir. Bazı metriklere dikkat edilmektedir. Bunlardan bir tanesi Etiketleme’dir. Etiketleme farklı cihazlarda ne şekilde yapılmalı mutlaka araştırılmalıdır. Sayım ise, toplam gösterimi ifade etmektedir. Eşleştirme, gösterimlerin müşterilerin demografik özellikleri ile eşleştirilmesini ifade etmektedir. Ayarlama, hedef kitlenin doğru ölçülmesi için verilerin kalibre edilmesini içerir. Raporlamada ise, hedef kitle ve görünürlük üzerine oluşturulan raporları ifade eder. 

5- Anahtar Performans Göstergeleri (KPI) 

    KPI, Şirketlerin hangi alanda faaliyet gösteriyorsa o alandaki başarısını ölçümlemektir. 

Yazar hakkında

Elif Yıldıran Aladağ administrator

Dijital Pazarlama ve Reklam Uzmanıdır. Spesifik olarak Sosyal Medya Yönetimi, Nöro Marketing, İçerik Üretimi, Dijital Markalaşma İle ilgileniyor. İşi dışında amatör fotoğrafçıdır. Kendi alanında ve tarih, felsefe konulu kitaplar okumayı sever.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.