Dijital Dünyada Markalaşma/ Dijital Marka Oluşturmak/ Dijitalde Markalaşma/ Dijital Markalaşma

ileElif Yıldıran Aladağ

Dijital Dünyada Markalaşma/ Dijital Marka Oluşturmak/ Dijitalde Markalaşma/ Dijital Markalaşma

Çok uzun bir başlık kullandım biliyorum ama size bu başlığın sürecini de anlatacağım. Çünkü bu başlığın Dijital Dünyada Markalaşma kısmını (kavramını) kendim buldum. Elbette bu beni çok heyecanlandırdı. Ama şunu söylemeliyim ki bu kavram zaten Dijital Markalaşma adı altında 2018 yılından bu yana varmış. Ama hiç farketmez. Sonuçta birileri bu anlamda bir kavrama ihtiyaç duyulduğunu farketmiş ve akademik anlamda çalışmalara başlamış.

Şimdi kendi hikayeme geçeyim. 2019 yılında master programına yeni başladığımda hocalarım şimdiden bir araştırma konusu belirlememizi öneriyordu. Ben de ilk önceleri dijital dünyada girişimci kadınlar üzerinden bir çalışma konusu belirleyecektim. Ben onca ders içinden tabiki de marka yönetimi dersini hepsinden fazla seviyordum. Hatta çok seviyordum. Bir an bir düşünce belirdi kafamda. Birgün dijitalde de markalaşma gündeme gelecekti! Bu alanda uzmana ihtiyaç duyulacaktı. İnanır mısınız kafamda ampul çaktı sanki. Ancak kavramı oluşturmakta çok sıkıntı çektim. Adı ne olmalıydı? Dijital dünyada markalaşma mı? Ya da Dijitalde markalaşma mı? Yok bunlar fazla uzun gibi. Ama bence yine de fena değiller:).

(Bu arada bir şeyin kavram olabilmesi için fazlaca araştırma yapmak, yazmak, fikir alışverişi yapmak ve en önemlisi sektördeki ve akademideki insanlarla bir araya gelip kavramın akademik düzeyde tartışılması gerekiyor. Ayrıca yurtdışında bu kavramın karşılığı var mı? Varsa nedir? Tartışmalar nelerdir? Tüm bunların araştırılması gerekir.)

Daha sonra tesadüfen bir LinkedIn gönderisine rastladım ve Dijital Markalaşma kavramını ortaya çıktığını ve akademik seviyeye taşındığını gördüm. Tabiki çok sevindim. Her kim ilgileniyorsa ilgilensin de bu alan olması gereken önemli yeri edinsin.

Hala şu dijital dünyadaki kadın girişimciler ilgimi çekmiyor değil. Ama Dijital Markalaşma konusunu irdeleyeceğim kesin. Belki de kavramın oluşmasında küçük de olsa bir katkım olur. Bu arada kabul ediyorum Dijital Markalaşma kavramı daha güzel.

Şimdi gelelim Dijital Markalaşma nedir sorusuna. Bu kavram esasen marka yönetimi, dijital pazarlama ve geleneksel pazarlamadan faydalanıyor. Şurası kesin ki artık her şey dijitalde. Bir markanın olmazsa olmazı sosyal medya yönetimi ve kendine ait internet sayfasının yönetimi oldu. Marka varolmaya devam etmek istiyorsa dijitalde de büyük atılımlar yapmak ve marka imajını korumak zorunda. Bana sorarsanız marka; işletmenin ürün fotoğraflarından bile etkileniyor. Mesela; Trendyol ürün görselini gördüğümde bunun Trendyol markasına ait olduğunu anlayabiliyorum. Bu o markanın fotoğraf çekimini, kullandığı ışığı, yaptığı photoshopu, modelin farklı pozlarını yani o markanın ürün fotoğraflarının kendine has oluğunu ve hemen farkedilir olduğunu gösteriyor. Marka bence büyük ayrıntılarda ve bu ufak ayrıntılarda gizli. O halde dijitalde ufak ayrıntılara da dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, Instagram sayfasındaki takip ettiği hesaplardan tutunda, bio kısmındaki bilgilere ve hatta gönderi altındaki kurduğu cümlelere ve hasthaglere kadar belli stratejiler çerçevesinde dijital marka imajı yaratmakta fayda var.

Dijital Markalaşma kavramına ihtiyaç var çünkü çağ olarak dijital çağdayız. Telefon, tablet, bilgisayar çağındayız. Bir ürünü tıklayarak alıyoruz artık. Dünyada ya da Türkiye’de binlerce marka her gün Instagram sayfası açarken ya da internet sayfasının kullanıcı deneyimini iyileştirirken dijitalde markalaşmayı önemsememek mümkün değil. İçerik pazarlaması, itibar yönetimi, dijital reklamlar, marka imajı, konumlandırma, halkla ilişliler, iletişim, reklam gibi birçok konuyu tekrar incelettiren dijital markalaşma konusunu akademik bilgiler ışığında başka bir başlıkta tekrar yazacağım…

Görüşmek dileğiyle...

Elif Yıldıran Aladağ

03.04.2020

Yazar hakkında

Elif Yıldıran Aladağ administrator

Dijital Pazarlama ve Reklam Uzmanıdır. Spesifik olarak Sosyal Medya Yönetimi, Nöro Marketing, İçerik Üretimi, Dijital Markalaşma İle ilgileniyor. İşi dışında amatör fotoğrafçıdır. Kendi alanında ve tarih, felsefe konulu kitaplar okumayı sever.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.