Nöro Marketingde Önemli 4 Adım

ileElif Yıldıran Aladağ

Nöro Marketingde Önemli 4 Adım

Başarılı bir pazarlama ve satış için tüketicinin eski beyninin 6 uyarıcısına (benmerkezcilik, zıtlık, somut veri, başlangıç ve son, görsel uyarıcı, duygu) hitap etmek gerekiyor. Patrick Renvoise ve Christophe Morin‘in meşhur Nöro Marketing kitabının ilk bölümlerinde bu uyarıcılar 4 temel adımla birlikte derli toplu hale getirilmiş. Bu yazımda nöro marketingde önemli 4 adımı anlatacağım.

1.İlk adım olarak sıkıntıyı teşhis etmeniz gerekiyor.

Eski beyin benmerkezcidir ve hayatta kalmayı umursar. Bu nedenle belki de müşterinin bile bilmediği sorunları bulmak gerekiyor. Bu sorunları (sıkıntıları) ortadan kaldırmaya odaklanmalısınız. Böylece müşterinizin bu sorunlarla daha fazla enerji harcamamasını sağlamış olursunuz. Örneğin, bir topuklu ayakkabı satıyorsunuz. O ayakkabının topuğunun rahatsız etmemesini sağlamak üzerine odaklanın.

2. Adım olarak iddialarınızı farklılaştırmalısınız.

Eski beyin açık ve net mesajları algılıyor. İddialarınız (mesajınız) güçlü ve özgün olmalı. Eski beynin karar mekanizmasında boşluklar ya da belirsizlikler olmamalı. Eğer bu konuda doğru adımlar atarsanız müşterileriniz bu sayede daha hızlı sipariş verirler. Sizin özgün çözümünüzün müşterinin bir sorununu iyileştirmesini önemseyin. Bununla ilgili sorular sorun ve cevaplayın.

3.Adım ise, müşterilerinize kazancını göstermeniz…

Eski beyin soyutluktan çok somut verilerle ilgilenir. Çözümünüz ne gibi yararlar getirdiğini ve durumu nasıl kurtardığını kanıtlayın. Müşteri kendini güvende hissetmeli!

4. Adım ise “Eski beyne iletin.”

Son çağrıyı her zaman eski beyin yapar. Mesajınızı müşteriye yönlendirdiğinizde oluşturduğunuz etki doğrudan müşterinin karar verme bölümüne gitmelidir.

Aklıma şöyle bir örnek geldi. Beyazlar için olan çamaşır deterjanının reklam afişinde, beyaz bir bluz, kahverengi bir askıya asılmıştı. Arka fon ise beyaz renkti.Yani reklam afişine bakınca sadece kahverengi bir askı görünüyordu. Bu o kadar etki yaratan bir reklam afişiydi ki, müşterinin doğrudan karar mekanizmasına hitap ediyordu.

Yazar hakkında

Elif Yıldıran Aladağ administrator

Dijital Pazarlama ve Reklam Uzmanıdır. Spesifik olarak Sosyal Medya Yönetimi, Nöro Marketing, İçerik Üretimi, Dijital Markalaşma İle ilgileniyor. İşi dışında amatör fotoğrafçıdır. Kendi alanında ve tarih, felsefe konulu kitaplar okumayı sever.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.